Azurově modré moře, slaný vítr, hřejivé slunce, lákavá vůně čerstvé zeleniny, dech beroucí architektura a sladká vůně levandule z rozsáhlých kvetoucích polí…
Toto je jen pár způsobů, jak popsat čarovnou atmosféru oblasti Provence na jihu Francie. Ta je především známá díky luxusnímu pobřeží Francouzské Riviéry a četným levandulovým polím, jež propůjčily krajině její nezaměnitelnou podobu. Ačkoliv se jedná o dovolenou cenově náročnější, vyplatí se na ni našetřit a jednou v životě okusit životní styl Evropských boháčů. Levnější variantou pak je zaplatit si poznávací zájezd od cestovní kanceláře. Ať se rozhodnete pro tuto variantu či se vydáte na vlastní pěst, zde je několik věcí, které byste při objevování Provence neměli opomenout.
Cassis a francouzské fjordy
Řeč není o příchuti zmrzliny z černého rybízu, ale o městečku, jenž jí své jméno propůjčilo. Cassis je význačné svými malebnými jižanskými uličkami, luxusními hotely a především kalankami (v originále Calanques). Jedná se o nejmladší přírodní park na pobřeží v okolí Cassis. Calanques je francouzské slovo pro úzké skalnaté výběžky, známé také jako provensálské fjordy. Navštívit je můžete buďto na lodi vyplouvající z Cassiského přístavu každou hodinu nebo nazujte pohorky a vypravte se po skalnatých stezkách na malou túru. Odměnou vám však bude romantické zákoutí s průzračnou vodou ideální k potápění. Na první kalanku byste měli narazit již po zhruba 40 minutách chůze. Zda budete postupovat dál a postupně objevovat všechny, to už závisí jen a jen na vás.
Aix-en-Provence a provensálský trh
Typické město pro oblast Provence, také přezdívané jako město stovek kašen, se vyznačuje svou vznešenou architekturou a elegantním životním stylem, jenž ve městě panuje. Návštěva města se může stát zvláště příjemnou především v létě, kdy ulice jsou ochlazovány díky velkému počtu stromů a jiné zeleně, budovám v neutrální medové barvě a mnoha kašnám a fontánám, nacházející se téměř v každé ulici. Lákavá je pro turisty taktéž význačná podoba domů a hotelů ve stylu baroka a rokoka.
Za návštěvu jistě stojí slavná katedrála Aix, na které můžete již při příchodu pozorovat míšení různých stavebních slohů. Portál a fiály včetně sochy Pannu Marii s malým Ježíšem jsou znaky gotiky. Ovšem vchod spojující starověkou část postavenou Římany, pochází z 11. století a reprezentuje tak sloh románský. Za zmínku také stojí obraz Hořící Bush Triptych od avignonského malíře Nicolase Fromenta z 15. století. Malba byla zachráněna z karmelitánského kláštera a zobrazuje Pannu Marii s Ježíškem a vidinu hořícího keře.
Dalším bodem programu by měl jednoznačně být tradiční provensálský trh. Pokud v ubytování nemáte zahrnuté stravování a vaříte si sami, neplýtvejte čas v supermarketech a vydejte se na Place Richelme, kde se trh koná každý den. Ještě dlouho po návratu budete vzpomínat na pestrobarevné ovoce, velkou voňavou zeleninu a čerstvě řezané květiny. I z trhu si můžete domů odvézt malý suvenýr v podobě tradičního levandulového medu.
Opatství v Gordes a levandulové pole
Mnohými považována, za jednu z nejkrásnějších vesnic Francie. Gordes se vyznačuje kameny dlážděnými ulicemi, malebnými kopci a zámkem z 16. století, které dávají vesničce její romantickou atmosféru. Pokud do města zavítáte, rozhodně nesmíte vynechat opatství Sénanque schované v zeleném údolí a dosud obývaného cisterciáckými mnichy.
Opatství založené roku 1148 patří do kongregace Neposkvrněného početí. To znamená, že veškeré práce, včetně oprav jsou prováděny zdejšími mnichy. Ti mimo jiné obdělávají přilehlá levandulová pole. Ze sklizně pak vyrábí med, mýdlo a další levandulové produkty, z jejichž prodeje následně financují údržbu budov.
Červené město Roussillon a bazalková zmrzlina
Obec Roussillon, další na seznamu nejkrásnějších obcí Francie, leží na nalezišti okru – železité hornině žluté až červené barvy. Právě tento materiál byl použit při výstavbě domů, kostela i hřbitova, a dává tak městečku jeho nezaměnitelnou podobu. Ten se v okolí města nejvíce těžil v 18. století, kvůli velké poptávce v textilním průmyslu, kde se hojně používal coby barvivo. Umístěný na kopci, Roussillon nabízí úchvatný výhled na okolí. Jedná se o oblíbenou destinaci především pro nadšence do pěší turistiky, jelikož se v okolí městečka nachází mnoho turistických tras.
Mimo jiné je obec ideální pro klidné odpoledne strávené touláním se po památkách a útulných restauracích. Nic vás neosvěží tak, jako výborná zmrzlina vyráběna v mnoha příchutích. Místní specialitou je kromě levandulové i bazalková zmrzlina. Její specifická chuť nicméně není pro každého, její ochutnání je však zajímavá zkušenost. A přiznejme si, co by bylo cestování bez poznávání nových chutí.
Akvadukt Pont du Gard a 3000 let starý strom
Starověký římský akvadukt byl vystavěn kolem roku 19 př. n. l. a sloužil k převodu vody do Římské provincie Nimes. Svého času dokázal dopravit až 40 000 metrů krychlových vody pro fontány, lázně a domácnosti ve městě. S výškou 48, 8 metrů se jedná o nejvyšší a nejzachovalejší akvadukt na světě, čímž si také vysloužil čestné místo na seznamu památek UNESCO. Po pádu Římské říše byly akvadukty odsouzeny k zániku, ovšem Pont du Gard byl i nadále využíván jako most přes řeku Gardon, díky čemuž o něj bylo dále pečováno po další staletí.
Kromě akvaduktu vás k návštěvě může přilákat i olivovník, údajně starý skoro 3 000 let. U stromu se nachází plaketa s nápisem:
„Narodil jsem se roku 980 před naším letopočtem ve Španělsku a byl jsem zasazen u Pont du Gard o 988 až 1080 let později.“
Marseille a francouzská mýdla
Na cestě po Jižní Francii rozhodně nesmíte vynechat hlavní město Provence a domov slavných mýdel všemožných barev a vůní. Město se nachází ve Lvím zálivu na pobřeží Středozemního moře a počtem obyvatel se pomalu blíží k jednomu milionu. Svou velikostí je Marseille třetím největším městem Francie – hned po Paříži a Lyonu. Město bylo založeno roku 600 př. n. l. coby Řecká kolonie. Postupem času nad městem získali kontrolu Římané, jenž měli velký vliv na městskou architekturu a kulturu.
K novějším památkám patří pevnost If vystavěna v letech 1524–1531 nacházející se na stejnojmenném ostrově. Původně sloužila vojenským účelům kvůli strategické poloze ostrova. Později se z If stalo nejobávanější vězení Francie, kam byli často posíláni političtí vězni. Místo proslavil francouzský spisovatel Alexandre Dumas roku 1844 ve svém románu Hrabě Monte Christo, když se hlavnímu hrdinovi knihy povedlo po čtrnácti letech z vězení utéct. Není však známo, že by se útěk skutečně někomu podařil.
Nad pevností If, na vrchu kopce, shlíží na starý přístav Notre Dame de la Garde. Tato bazilika je jednou z nejpopulárnějších památek a spolu s výhledem, jenž nabízí, stojí za návštěvu. Postaven v 19. století, kostel stojí u kaple ze 13. století a na základech pevnosti z 16. století, které jsou ještě k vidění uvnitř kostela.
Marseille je také domovem slavného marseillského mýdla neboli Savon de Marseille. Vyráběné pouze z rostlinných olejů, marseillské mýdlo má v Provence tradici dlouhou přes 600 let. První známí výrobce mýdla se objevil kolem roku 1370.
V roce 1688 vydal francouzský král Ludvík XIV zákon, podle kterého se k výrobě místního mýdla směl používat jen prvotřídní olivový olej. Veškeré živočišné tuky byly přísně zakázané pod pohrůžkou vyhoštění z Provence. Později zákon umožnil používání a dalších rostlinných olejů.
Rozšíření produkce a vybudování světové značky pomohli v 18. a 19. století rychlý rozvoj průmyslu a dopravní infrastruktury.
Dnes je Savon de Marseille světoznámá značka a její produkty patří k typickým suvenýrům z Jižní Francie. Ve specializovaných obchodech najdete toto mýdlo v desítkách různých barev a vůní.
Autor článku
Zuzana Chalupová