Znáte krásné fotky a videa z ptačí perspektivy? Drony jsou v poslední době velmi oblíbeným společníkem na cestách. Víte však, že je použití dronů na mnoha místech v zahraničí nelegální a riskujete vysokou pokutu nebo zabavení samotného přístroje?
Co vlastně vede k zákazu dronů?
Mezi hlavní důvody je v souvislosti s GDPR uváděno narušení soukromí. Na vašich video záznamech se může vyskytnout spousta lidí bez výslovného souhlasu a v krajním případě mohou být drony zneužity ke špehování.
Další riziko je v tom, že může padající dron nechtěně zranit kolemjdoucí nebo poškodit významné památky a kulturní stavby.
Určité stížnosti jsou i na hlučnost některých dronů, zejména pokud natáčíte nebo fotíte v nočních hodinách.
Jsou zde také bezpečnostní důvody, kvůli kterým je zakázáno létat s drony v okolí věznic, letišť, sídel významných osob, státních institucí, vojenských oblastí atd.
Jak zjistit, kde je létání s drony povoleno?
Velkou studnicí informací, kde je létání zakázáno, je sám internet. Doporučujeme projít cestovatelská fóra, kde najdete hodně užitečných tipů a zkušeností jiných cestovatelů, kteří s drony cestují běžně.
Další možností jsou speciální aplikace a mapy. Příkladem je například tato mapa, která vám umožní zvolit cílovou zemi, vyberete se si přesný typ dronu, který vlastníte, a mapa vám ukáže místa, kde jsou tzv. bezletové zóny a kde riskujete pokutu. Co se týká mobilních aplikací, můžete využít například B4UFLY nebo AirMap, obě pro Android i iOS.
Na místě často také uvidíte speciální značky, které označují místa se zákazem dronů a dalších létajících objektů.
Jak jsou na tom nejžádanější turistické destinace?
Létání s dronem v zahraničí je vždycky tak trochu riziko. Mezi největší bezletové zóny patří určitě Paříž, Washington, Velká Británie nebo také Japonsko. Například ve zmíněné Británii nesmíte létat blíž než 50 metrů od jakékoliv budovy, automobilu nebo lidí. Ve velmi zalidněných oblastech, například u významných památek, kde proudí davy lidí, nesmíte s dronem blíže než 150 metrů.
V současné době by měla být všechna nařízení sjednocena Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví v tomto souboru. Toto nařízení by mělo platit od léta roku 2020 a mělo by se vztahovat na celou Evropskou unii.
Jaké jsou pokuty za použití drona?
Výše pokut je ovlivněna podle země, kde uděláte přestupek. Pokuty se nejčastěji pohybují od 3 000 do 5 000 dolarů. Často je vám také dron zabaven bez nároku získat ho zpět.
Přeprava drona letadlem
Samotný dron není v letadle problém. Pozor si ale dejte na baterie, které jsou k jeho provozu potřeba. Některé letecké společnosti mohou mít na přepravu baterií speciální předpisy.