Jedna z největších a nejdelších staveb na světě. Také je označována jako největší pohřebiště v dějinách, protože při výstavbě zemřelo mnoho lidí, ať už nátlakem ze stavby nebo vyhladověním. Další název čínské zdi je tedy Zeď slz. Jinak se jí také říká Dračí hřbet, přirovnání tak pochází z faktu o velikosti a hlavně délce zdi. Číňané ji nazývají „Wan-li čchang-čcheng„. Doslovný překlad do českého jazyka je „Zeď dlouhá deseti tisíc mil“. Číňané považují výraz deset tisíc mil jako nekonečnou délku, proto se jí také říká Dlouhá zeď.
Proč byla postavena Velká čínská zeď
Zeď byla původně vystavena na obranu proti nájezdníkům. Čína byla totiž již v době starověku velice prosperující a bohatá země. Zeď je v současné době považována za osmí div světa a je nejnavštěvovanější památkou Číny. Ročně ji navštěvují tisíce lidí z celého koutu světa. Velká čínská zeď byla v roce 1987 zapsána do seznamu památek UNESCO.
Průběh stavby
Stavba působí velice mohutně a tajemně. Měla sice ochránit všechny občany, ale nikdo ji nechtěl moc financovat. Výstavba zdi byla rozdělena do více částí. Původní stavba začala kolem roku 210 před naším letopočtem. Z nedostatku financí se používal materiál, který byl v okolí. Nejčastěji tedy kameny a hlína, která měla stavbu zpevnit. Stavby se neúčastnili žádní profesionální stavaři, ale jen obyvatelé této říše. Poté byla různě upravována za dynastie panovníka Ming (kolem roku 1500-1600). V tu dobu se na opravě podíleli hlavně vojáci, kteří již dostávali zaplaceno. Jako materiál už byly použity cihly, které celou zeď zpevnily. V takové podobě se dochovala až do dnešní doby. Bohužel však není dochována úplně celá. Zeď je zasazena do přírody, využívá tak hor i jezer. Kromě zdi jako takové má i mnoho strážných věží, na kterých v minulosti hlídkovali vojáci. Za přítomnosti nepřítele u zdi byl používán kouřový signál.
Jak je dlouhá velká čínská zeď
Celková délka čínské zdi je 8850 kilometrů. Není to vzdušnou čarou, jsou zde započítány i části, které byly nedávno objeveny a také všechny zatáčky, které čínská zeď má. Výška čínské zdi je přes 6 metrů a její šířka přes 7 metrů.
Dnešní podoba zdi
Zeď musela být ještě jednou zrekonstruována, aby byla přístupná veřejnosti. Turisté však navštěvují nejčastěji 3 úseky této monumentální stavby a to v okolí Pekingu – Badalin, Mutianyu a Simatai.
Badalin – jedna z nejznámější částí stavby. Její přístupnost je od poloviny 20. století a nachází se přibližně 70 kilometrů od Pekingu. Zrekonstruována byla jako první.
Mutianyu– její zpřístupnění bylo důvodem velkého zájmu návštěvníků. Její vzdálenost od Pekingu je podstatně delší, činí 90 kilometrů. Pro turisty je to ovšem velice oblíbená část, protože se nachází na kopci a je zde nádherný výhled. Délka této cesty je kolem 20 kilometrů. Dostat se na ni můžete buď krásnou procházkou nebo pomocí lanovky.