Cestovní pojištění je jedna z věcí, na kterou byste neměli před cestou do zahraničí nikdy zapomenout! Jak se vždycky říká, „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“ a bohužel to tak často opravdu je. V dnešní době existuje celá řada pojišťoven a společností, podle čeho si vybrat tu nejlepší nabídku?
Jak vybrat cestovní pojištění
Cestovních pojištění je na trhu nepřeberné množství. Pro prvotní rozhodnutí, jaké pojištění bude to pravé právě pro vás, může pomoci určit si účel a povahu vaší cesty:
- Odpočinek, poznávací cesty či lehčí turistika
U těchto cest vám zpravidla stačí standardní pojištění zahrnující léčebné výlohy, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, případně pojištění zavazadel.
- Aktivní cesty a náročnější sportovní aktivity
Aktivně strávená dovolená vyžaduje připojištění rizikových sportů, případně připojištění za půjčení motorových vozidel.
- Pracovní cesty a obchodní jednání v zahraničí
Cestování za prací je typické vyšším rizikem pracovního úrazu a také vyšší hodnotou pracovního vybavení a elektronických zařízení.
Co kryje cestovní pojištění
- Pojištění léčebných výloh
- Pojištění asistenčních služeb
- Úrazové pojištění
- Pojištění odpovědnosti za škodu
- Pojištění zavazadel
- Pojištění cestování letadlem
Co zahrnuje cestovní pojištění mimo standardní položky?
- Pojištění storna cesty
Toto připojištění se vyplatí zejména tehdy, když máte pochybnosti o svém odjezdu. Ať už ze zdravotních důvodů nebo například tehdy, kdy dáváte cestu jako dárek a dotyčný bohužel nemůže odcestovat. Pojištěno potom máte jak storno poplatků za letenky, hotely i rezervace zájezdů v cestovních kancelářích.
- Pojištění rizikových sportů
Toto připojištění je nezbytné pro všechny sporty, které jsou v zahraničí vykonávány profesionálně (např. sportovní soutěže) a také se týká rizikových sportů, při kterých hrozí větší riziko úrazu.
- Pojištění pracovních cest
Toto připojištění se vyplatí u pracovních pobytů manuálního charakteru. Kromě vlastního zdraví je možné pojistit si i pracovní pomůcky před ztrátou, poškozením nebo krádeží. Z logiky věci vyplývá, že takto nelze pojistit děti ani seniory.
- Pojištění půjčených vozidel
Pokud jste aktivní řidiči a rádi cizí země prozkoumáváte půjčeným autem, měli byste vždy myslet na možnost případných nehod. Připojištění půjčených vozidel v zahraničí pokryje v případě nehody náklady na spoluúčast, které by po vás vyžadovala daná půjčovna.
Kdy sjednat cestovní pojištění?
V dnešní době internetu není problém zřídit si cestovní pojištění během pěti minut. V rámci online objednávkového formuláře vyplníte údaje o sobě (jméno, příjmení, datum narození, kontaktní e-mail) a údaje o své cestě (cílová destinace, datum odjezdu a plánované datum návratu). Po úhradě ceny pojištění obdržíte asistenční kartičku a potvrzení s číslem pojistky.
Pokud zvolíte platbu převodem, pojistka bude potvrzená do několika dnů. Pokud provedete platbu kartou, vyřídíte cestovní pojištění během pár minut. Nemusíte se tak bát spontánních cest, kdy padne rozhodnutí o koupi last minute letenky ze dne na den.
Je potřeba cestovní pojištění na Slovensko?
Vzhledem ke společné historii je často Slovensko považováno spíše za naše sousedy než „zahraniční“ stát. Přesto nezapomeňte, že je nutné cestovní pojištění na Slovensko zřídit stejně, jako do jakékoliv jiné země. Pokud by se vám stal úraz bez platného pojištění, mohlo by to mít nedozírné finanční následky.