Plánujete-li dovolenou v Chorvatsku bez cestovky, je nutností si dopředu naplánovat trasu. Pomohou vám v tom následující řádky. Cesta autem do Chorvatska je mnohem příjemnější, pokud víte, kudy jet a jaké poplatky vás čekají.
Letní dovolená v Chorvatsku u Čechů podle statistik stále vítězí. Délka cesty a náklady pochopitelně záleží na konkrétní cílové destinaci a na zvolené trase. Variant je několik. Jako začátek cesty zvolme Prahu, jako cíl Zadar ležící v Dalmácii na pobřeží Jaderského moře.
💡Malá zajímavost: Milujete Chorvatsko a nechcete zde jezdit jen na dovolenou? Věděli jste, že si můžete pronajmout nebo koupit dům či apartmán v podstatě doma ze sedačky? Podívejte se na aktuálně volné nemovitosti v Chorvatsku v nejrůznějších lokalitách této krásné země.💡
- Klasická trasa (963 km)
Klasická trasa vede přes dálnici D1, Vídeň, Graz, Maribor a Záhřeb. Vyhýbá se tunelům a je „papírově“ nejlepší cestou do Chorvatska. Brzdou ale můžou být komplikace na D1 nebo ranní špička u Vídně. Na možné kolony u Brna je možné reagovat sjetím z D1 na Jihlavu, pokračovat na Znojmo a připojit se u Vídně. Tato zkratka je o 34 km kratší, za běžného provozu je ale o 10 minut pomalejší. Navíc cesta z Jihlavy do Znojma je letos také s omezeními.
- Budějovická trasa (911 km)
Všichni z jihu a západu Čech, ale i Pražáci, kteří se chtějí vyhnout D1 a Vídni, se nasměřují na České Budějovice. Dále jejich cesta povede přes Linz, Wels a na klasickou trasu se napojí u Grazu. Trasa je kratší, ale protože u nás na jih Čech stále nevede dálnice, je pomalejší. Nevýhodou jsou i placené tunely Gleinalm (8,5 eura) a Bosruck (5 eur). Pro Západočechy může být výhodnější jet přes Německo, Deggendorf a Pasov, a na trasu se napojit u Welsu.
V Rakousku je povinná dálniční známka, 10denní stojí 9,2 eura. Lze si ji koupit i digitálně, ale nejpozději 18 dní před cestou. I ve Slovinsku je povinná známka, týdenní stojí 15 eur.
- Maďarská trasa (989 km)
Nejlevnější cesta do Chorvatska vede přes Slovensko a Maďarsko. Konkrétně Bratislavu, Gyor, Nagykanizsu, Varaždin a Záhřeb. Je oblíbená hlavně u Moravanů a Slezanů. I když je o něco delší než klasická trasa, je levnější díky dálničním známkám. Na Slovensku stojí 10denní 10 eur, měsíční 14 eur. V Maďarsku stojí v přepočtu 10denní asi 290 Kč, měsíční 400 Kč. Pokud ale nepojedete na Gyor, ale přes Szombathely, známka není potřeba. V obou zemích jsou známky pouze elektronické.
Ještě je třeba zmínit poplatky v samotném Chorvatsku, kde se vybírá mýtné. Úsek z hranic (slovinských i maďarských) do Záhřebu stojí přibližně 170 Kč. Záhřeb-Zadar vyjde na 480 Kč. Zde jsou další ceny mýtného:
- Záhřeb-Rijeka: 270 Kč
- Záhřeb-Šibenik: 590 Kč
- Záhřeb-Split: 700 Kč
- Záhřeb-Makarská: 790 Kč
- Záhřeb-Ploče: 900 Kč
- Most na ostrov Krk: 137 Kč (pouze jednosměrný, zpět je zdarma)